Witamina B9 – kwas foliowy – na co – i czy tylko dla kobiet?

kwas-foliowy-witamina-B-9 wit-b-9 kwas-foliowy-w-ciąży kwas-foliowy-dla mężczyzn kwas pteroilomonoglutaminowy witaminy-b-9

Witamina B9, znana jako kwas foliowy jest oczywiście kluczowa, w szczególności dla kobiet, ale zapewne nie tylko. W każdym razie absolutnie nigdy nie pozwól na jej brak.

Niedobór kwasu foliowego objawy, niedobór folianów, nadmiar, skutki uboczne.

Podejrzewasz niedobór kwasu foliowego? Nie panikuj. Istnieje wiele sposobów, aby go uzupełnić. Przede wszystkim, zadbaj o dietę bogatą w produkty, które są naturalnie źródłem kwasu foliowego, np. szpinak, brukselka, soczewica, awokado i pomarańcze. Trudno jednak w dzisiejszej rzeczywistości dostarczyć wystarczająco dużo witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego i należy zadbać o dobrą suplementację.

  • Witamina B9, zwana też kwasem foliowym ma ona unikalne właściwości w zakresie odbudowy układu odpornościowego, wspierania pracy serca i naczyń krwionośnych.
  • Wita B9 stymuluje funkcjonowanie wszystkich narządów, szczególnie skóry, oraz wspomaga zdrowy wzrost włosów.
  • Kombinacja kwasu foliowego z witaminami B6 i B12 zmniejsza ryzyko chorób oczu aż o 30%.
  • Kwas foliowy zapewnia skórze zdrowy wygląd. Wraz z kwasem pantotenowym i paraaminobenzoesowym chroni włosy przed siwieniem.

Szczególnie wskazana jest ta witamina w czasie ciąży. Rekomendowana dzienna dawka kwasu foliowego w okresie ciąży wynosi 400 mg, choć jeszcze nie tak dawno było to 800 mg i ja optuję za tym. Komuś musi zależeć na niskich normach witamin …

Wyniki wieloletnich badań pokazały, że długotrwałe stosowanie kwasu foliowego – witaminy B9  pozwala uniknąć wielu powikłań związanych z ciążą i porodem, a także ma ogromne korzyści dla zdrowia kobiety aż do momentu menopauzy.

Witamina B9 bardzo istotnie wpływa na produkcję hemoglobiny, a więc niedobór kwasu foliowego to potencjalnie niedokrwistość.

Ta witamina pomaga również w zapobieganiu problemom ze kręgosłupem u dziecka i prawidłowemu rozwojowi układu nerwowego płodu.

Dodatkowo, witamina ta jest niezbędna w leczeniu depresji poporodowej, dlatego uważana jest za główną witaminę dla kobiet.

U kobiet, niedobór kwasu foliowego może prowadzić do zaburzeń reakcji narządów rozrodczych na estrogeny.

Podczas okresu dojrzewania, kwas foliowy wspomaga proces dojrzewania dziewcząt i pomaga w leczeniu trądziku.

Jednakże, mężczyźni również potrzebują witaminy B9. Kwas foliowy działa w połączeniu z testosteronem, wspierając dojrzewanie plemników. Niedobór , niski poziom kwasu foliowego będzie miał swoje skutki.
Aby młody mężczyzna mógł rozwijać normalne cechy płciowe, takie jak głos, broda i rozwinięta prostata, oraz produkować nasienie, potrzebuje odpowiedniej ilości kwasu foliowego.

Kwas foliowy gdzie występuje: rośliny strączkowe, sałata, szpinak, kapusta, cebula dymka, groszek zielony, fasola, soja, buraki, marchew, pomidory, mąka gruboziarnista i produkty piekarnicze z tej mąki, kasza gryczana i owsiana, proso, drożdże.

Produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak wątroba, nerki, ser, twaróg, kawior, oraz żółtka jaja są również bogate w kwas foliowy.
Aby uzupełniać poziom tej witaminy B9 w organizmie, konieczne jest codzienne spożywanie dużej ilości odpowiednich produktów. Właściwie nie za bardzo są możliwości aby samą dietą zapewnić by nie było niedoboru tej witaminy.
Dlatego konieczna jest suplementacja w postaci tabletek.

Wg. badan około 1/3 ludzi ma mutację MTHFR (problem z przetwarzaniem do folianów).
Ci, u których to stwierdzono (a nie każdy kto suplementuje kwas foliowy, czy B kompleks), powinni przyjmować foliany, a nie kwas foliowy bowiem zapobiega to problemom z przetwarzaniem kwasu foliowego do folianu.
Nie należy jednak przesadzać. Jeśli nie masz stwierdzonej mutacji MTHFR to spokojnie możesz przyjmować zwykle suplementy kwasu foliowego, by niekoniecznie przepłacać za droższe preparaty z folianami.

 

Niedobór kwasu foliowego objawy:

  • Niski poziom kwasu foliowego może spowodować anemię, czyli niedokrwistość, co prowadzi do uczucia zmęczenia i osłabienia. Może również wpływać na zdrowie skóry, paznokci i włosów, powodując ich łamliwość i osłabienie. Inne objawy to brak apetytu, problemy trawienne, depresja i problemy z koncentracją.
  • Kto jest narażony na niedobór kwasu foliowego?
    Wszyscy, którzy nieodpowiednio się odżywiają, są narażeni na niedobór kwasu foliowego. Niewłaściwa dieta, uboga w świeże owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty, może prowadzić do braku tej ważnej witaminy. Kobiety w ciąży, osoby starsze i alkoholicy również są grupami ryzyka.
  • Jak możesz zaspokoić swoje zapotrzebowanie na kwas foliowy?
    Najlepszym źródłem kwasu foliowego są żywność, takie jak warzywa liściaste (szpinak, jarmuż, sałata), brokuły, cytrusy, orzechy, nasiona, fasola, marchew i pełnoziarniste produkty zbożowe. Jeśli trudno jest ci dostarczyć wystarczającą ilość kwasu foliowego z diety i należy stosować suplementację, optymalnie – cały kompleks witamin B.
  • Czy suplementacja kwasem foliowym jest konieczna?
    W większości przypadków zdrowa dieta powinna dostarczyć wystarczającą ilość kwasu foliowego. Jednak zwykle tak nie jest, a takie jak kobiety w ciąży, bezwzględnie potrzebują dodatkowej suplementacji witaminą B9. 
  • Czy istnieją jakieś ryzyka związane z nadmiarem kwasu foliowego?
    Przyjmowanie zbyt dużej ilości kwasu foliowego może prowadzić do maskowania niedoboru witaminy B12. Dlatego ważne jest, aby dbać o równowagę, bo ta witamina także jest bardzo ważna, a jej braki dają nieciekawe konsekwencje.
  • Jakie są najważniejsze wnioski dotyczące niedoboru kwasu foliowego?
    Niedobór kwasu foliowego może mieć poważne konsekwencje dla twojego zdrowia, ale można go łatwo uniknąć poprzez odpowiednią dietę. Staraj się spożywać więcej warzyw liściastych, owoców, orzechów i pełnoziarnistych produktów zbożowych. Jeśli masz wątpliwości, zaczerpnij informacji u doświadczonego konsultanta, który doradzi jak suplementacja kwasu foliowego pomoże ci zrozumieć twoje indywidualne potrzeby.

Kto jeszcze jest w grupie ryzyka niedoboru witaminy B9?
– alkoholicy
– seniorzy
– kobiety stosujące antykoncepcje hormonalne
– niemowlęta z niską wagą urodzeniową
-młodzież w wieku dojrzewania
– ci, którzy mają także niedobory witaminy C i żelaza
– osoby przyjmujące leki przeciwdrgawkowe

Pamiętaj, że twoje zdrowie jest najważniejsze, dlatego pilnuj by niski poziom kwasu foliowego cię nie dopadł – bądź odpowiedzialnym wobec swojego organizmu, także poprzez dietę i suplementację kwasu foliowego.

WAŻNE!

Witaminy z grupy B należy przyjmować razem - jako kompleks gdyż działają one ze sobą synergistycznie. Jeśli jest takowa potrzeba to B9 dodatkowo, jako osobny suplement.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *