Witamina D jest niezwykle ważnym składnikiem dla naszego organizmu, ale czy wiesz, że istnieją rzeczy, z którymi nie powinna się ona łączyć? 🌞
Lista tego z czym nie warto łączyć witaminy D, aby zapewnić sobie maksymalne korzyści zdrowotne:
Nie łącz witaminy D z nadmiarem kofeiny – picie zbyt dużej ilości kawy może obniżyć poziom witaminy D w organizmie. Ile to “zbyt dużo” jest oczywiście do ustalenia.
Nie łącz witaminy D z nadmiernym spożywaniem alkoholu – alkohol może wpływać na wchłanianie składnika odżywczego.
Nie łącz dużych dawek (przez to rozumie się co najmniej dziesiątki j.m.) witaminy D z nadmiernym wystawianiem się na słońce bez ochrony, szczególnie w środku lata i jeśli przebywasz bliżej równika niż normalnie.
Witamina D jest niezwykle ważna dla zdrowia kości, mięśni i układu odpornościowego, ale jak każda substancja, może wchodzić w interakcje także z innymi składnikami. Oto kilka przykładów, z czym witamina D może źle współdziałać:
Magnes – Choć witamina D i magnez współdziałają w utrzymaniu zdrowia kości, nadmierne dawki magnezu mogą zakłócić zdolność organizmu do metabolizowania witaminy D. Samemu raczej trudno to ustalić, pewnie potrzebujesz konsultacji, lub badań, gdyż sam magnez jako taki jest niezbędny szczególnie w przypadku suplementacji witaminą D i bez niego efekty działania cholekalcyferolu mogą niewiele dawać.
Wapń – witamina D pomaga wchłaniać wapń, jednak nadmierna ilość wapnia w diecie przy jednoczesnym przyjmowaniu dużej dawki witaminy D może prowadzić do hiperkalcemii, czyli nadmiaru wapnia we krwi, co może być szkodliwe dla zdrowia. Tu trzeba absolutnie zadbać też o witaminę K2. Więcej w moim ebooku.
Leki przeciwzakrzepowe – tu witamina D może wpływać na skuteczność niektórych leków przeciwzakrzepowych, takich jak warfaryna, ponieważ może zwiększać ryzyko krwawienia.
Leki redukujące poziom cholesterolu – niektóre statyny (leki obniżające poziom cholesterolu – o zgrozo ;( mogą być mniej skuteczne, gdy są przyjmowane wraz z dużymi dawkami witaminy D. Jeśli je przyjmujesz dowiedz się więcej na ten temat, bo być może robisz sobie więcej szkody niż pożytku.
Leki przeciwpadaczkowe – całkiem możliwe jest, że niektóre leki przeciwpadaczkowe mogą obniżać poziomy witaminy D w organizmie, co wymaga dostosowania dawek i substancji synergistycznych.
Glukokortykosteroidy – leki te, używane do leczenia stanów zapalnych, mogą istotnie zmniejszać wchłanianie wapnia i przyspieszać rozkład witaminy D, co zdecydowanie osłabia jej efekty. Tu potrzebne jest mądre działanie.
Ważne jest, aby przed rozpoczęciem suplementacji witaminą D skonsultować się z (mądrym) lekarzem, tudzież specjalista od suplementacji, szczególnie jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki na stałe, aby uniknąć negatywnych interakcji. Tu trzeba rozważnego działania i zastanowienia jakie suplementy i leki można bezpiecznie łączyć, oraz czy konieczne są badania kontrolne poziomu witaminy D (a zwykle są) i innych składników w organizmie.
Tu przedstawiłem te najczęściej spotykane, co wcale nie musi znaczyć, że najbardziej groźne, choć tak oczywiście bywa. Jest niestety sporo więcej, opisuje to dokładniej w moim ebooku, włączając w to preparaty przyjmowane często przez użytkowników siłowni, a nawet (alkohol), w niektórych przypadkach kawa u herbata.
Pamiętaj, że odpowiednie łączenie witaminy D z innymi składnikami odżywczymi i substancjami jest kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji organizmu. Warto więc wiedzieć na ten temat co należy.
Obserwuj mój blog, aby dowiedzieć się więcej praktycznych porad na temat suplementacji zdrowego stylu życia.
Więcej o interakcjach i synergistach witaminy D (często niedostępnych nawet w Google) dowiesz się z mojej publikacji “Witamina D Wszystko Co Musisz Wiedzieć O Niej I O Jej Suplementach“.